29 września jest Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania. To nietypowe święto powstało z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 r., która wyznaczyła tę datę ze względu na urodziny Janiny Porazińskiej - autorki wielu książek dla dzieci. My, w naszej szkole ze względów organizacyjnych celebrowaliśmy je w tym roku w środę 2 października. Dzień Głośnego Czytania jest wspaniałą okazją do promowania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Zresztą, czy może być coś przyjemniejszego w jesienne dni niż dobra książka, miękki kocyk, przytulny, ciepły blask lampy i dobre towarzystwo?
Wspólne czytanie w naszej szkole rozpoczęła pani Dyrektor Laura Żydek lekturą „Mikołajka”. Następnie, przewodnicząca Rady Rodziców pani Monika Tustanowska przeczytała uczniom fragment wiersza „Jesień” M. Chełmońskiej zamieszczony w 6 numerze „Płomyka” - tygodnika ilustrowanego dla dzieci i młodzieży z 1926 r. Możliwość obejrzenia niemal 100-letniego egzemplarza czasopisma wzbudziła wiele emocji.
A potem w naszym przytulnym kąciku czytelniczym przy scenie, na wygodnej sofie, w ciepłym blasku lampy zasiedli bohaterowie baśni, bajeczek i innych książek czytając zebranym fragmenty różnych utworów literackich. Wśród naszych gości znalazły się takie osobistości jak Biedronka, Kopciuszek, Roszpunka, Kot w butach, Czerwony Kapturek, Ania z Zielonego Wzgórza i jej przyjaciółka Diana, Harry Potter czy Alicja z Krainy Czarów. Oczywiście w ich role wcielili się nasi uczniowie i to oni pięknie czytali zebranym.
W dalszej części programu uczniowie klasy trzeciej zaprezentowali swoje własne historie literackie na temat przygód jedenastej skarpetki, które napisali zainspirowani lekturą „Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” Justyny Bednarek. I tak, między innymi wysłuchaliśmy opowieści o jedenastej skarpetce, która została artystką-malarką, o skarpetce, która została syreną a nawet o skarpetce, która została gamerem.
Na zakończenie uczniowie wzięli udział w zabawie czytelniczej polegającej na wylosowaniu książki do czytania. Propozycje zostały ukryte w balonikach, które należało przebić, aby poznać tytuł książki, której fragment trzeba będzie zaprezentować zebranym. Chętnych nie brakowało i tym sposobem uczniowie poznali wiele ciekawych tytułów, w tym nowości wydawniczych dostępnych w naszej bibliotece szkolnej.
Komentarze uczniów „Ale było fajnie!”, „Podobało mi się!”, „Było super!”, ich widok z książką na przerwie oraz wielu odwiedzających w bibliotece nie tylko radują nasze serca, ale i utwierdzają nas w przekonaniu, że warto takie akcje organizować, dzielić się pasją czytania i zachęcać dzieci do lektury.
Życzymy wszystkim miłych jesiennych wieczorów z kocykiem i dobrą książką!