W wyniku trzeciego rozbioru Polska na długie lata zniknęła z mapy Europy. Nie pojawiała się na niej od 1795 do 1918 roku. Rosja, Prusy i Austria podzieliły się jej ziemiami i dołożyły starań, aby nigdy się nie odrodziła. Narzucały narodowi polskiemu swoje języki i kulturę. Krwawo tłumiły próby odzyskania niepodległości. Polacy walczyli o wolną ojczyznę zarówno poza granicami kraju (legiony polskie we Włoszech), jak i w powstaniach narodowych ( powstanie listopadowe, krakowskie, styczniowe). W wyniku I wojny światowej nastąpiła zmiana sił na arenie międzynarodowej. Zaborcy stanęli przeciw sobie, co dało Polsce realną szansę na odzyskanie wolności.
Dokładnie w dniu, w którym zakończyły się walki na froncie I wojny i został podpisany rozejm, czyli 11 listopada 1918 roku, władzę w Warszawie objął Józef Piłsudski.
Walcząc na czele legionistów starał się odbudować państwo polskie. Do odzyskania niepodległości przyczyniła się też działalność wielu wojskowych i działaczy politycznych różnych stronnictw ( Ignacy Paderewski, Roman Dmowski, Wincenty Witos).
Polacy wywalczyli sobie niepodległość dzięki niezłomności, bohaterstwu i patriotyzmowi. Pamiętając o Święcie Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce. Wspominamy naszych przodków walczących za ojczyznę. Dzień ten jest dla wielu osób lekcją patriotyzmu i historii.
https://niepodlegla.men.gov.pl/niepodlegla/#/